Sklep
Książki w postaci elektronicznej (format .pdf ) dostępne w 24 h
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Podatkowy Referat

Piszę o tym, co ważne i aktualne w podatkach i opłatach lokalnych. Przekładam przepisy prawa podatkowego na praktyczne przykłady. Poruszam tematy istotne dla podatkowców z urzędów miast i gmin, ale nie tylko dla nich.

Zapraszam do lektury codziennych informacji oraz tematycznych referatów podatkowych w obszarze:

Zapraszam do stron:

http://zwrotpodatkuakcyzowego.pl/

http://wzorydeklaracji.pl/

http://oplatazagospodarowanieodpadami.pl/

Agata Dzięgiel-Matras

Wyniki sondy nt. pliku edytowalnego w książce "Opłata za gospodarowanie odpadami ..." 1
Wyniki sondy

Do dnia dzisiejszego w sondzie w odpowiedzi na pytanie „Czy do książki „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi po zmianach w 2019 r. z komentarzem” (format pdf) dodać plik z wzorami dokumentów (uchwał, decyzji, postanowień) w formacie edytowalnym MS Word?” oddano ogółem 62 głosy (61 głosów na tak, 1 głos na nie). Dziękuję za udział!

czytaj całość »
Książka ze zniżką 0
Książka ze zniżką

Na koniec tygodnia krótki quiz z wiedzy o opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi z możliwością zniżki na zakup publikacji „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi po zmianach w 2019 r. z komentarzem” w wysokości 5 % (na zakup indywidualny albo dla urzędu gminy).

Szczegóły http://oplatazagospodarowanieodpadami.pl/

 

czytaj całość »
Już wkrótce! 3
Już wkrótce!

Już wkrótce książka „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi po zmianach w 2019 r. z komentarzem” będzie dostępna poprzez stronę https://podatkowyreferat.pl/ Książka jest publikacją elektroniczną w formacie .pdf (jest zatem dostępna w każdym miejscu i czasie i na każdym urządzeniu). Możliwy zakup przez urząd/gminę na podstawie faktury. W publikacji m. in. komentarz do przepisów art. 6k, 6j i 6m ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

czytaj całość »
Wskaźniki w 2020 r. 1
Wskaźniki w 2020 r.

Rok 2020 nie jest związany w miesiącu sierpniu, wyłącznie z publikacją maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych, ale również z dwoma corocznie ogłaszanymi wskaźnikami.

czytaj całość »
Spadek kontra gmina 9
Spadek kontra gmina

Jak wpływa śmierć podatnika (np. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych) czy właściciela nieruchomości zobowiązanego do zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na realizację poboru dochodów przez gminę? Co z zaległościami pozostałymi po nieżyjącym podatniku? Czy gmina może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

czytaj całość »
Odpisanie czy wygaszenie zobowiązania podatkowego? 46
Odpisanie czy wygaszenie zobowiązania podatkowego?

Dzisiejszy artykuł porusza temat związany z prowadzeniem zapisów księgowych dotyczących podatków i opłat lokalnych. Co znaczy odpis, a co oznacza wygaśniecie zobowiązania podatkowego? W jakich przypadkach prawidłowym jest wygaszenie zobowiązania podatkowego, a w jakich należy odpisać zobowiązanie podatkowe? Na podstawie jakiego dowodu księgowego należy odpisać i wygasić zobowiązanie podatkowe? Zapraszam.

czytaj całość »
Odsetkowe rozliczenia 14
Odsetkowe rozliczenia

Artykuł porusza kilka wątków związanych z odsetkami za zwłokę od zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych. Wskazuje wzór na proporcjonalne rozliczanie wpłaty na poczet należności głównej i odsetek za zwłokę. Omawia również kwestię częściowej wpłaty podatku w przypadku, gdy odsetki za zwłokę są niższe od 8,70 zł.

czytaj całość »
Łamigłówki z przedawnieniem opłaty śmieciowej 224
Łamigłówki z przedawnieniem opłaty śmieciowej

Czy każda opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 2013 r. przedawnieni się 1 stycznia 2019 r. ? Czy upomnienie doręczone właścicielowi nieruchomości blokuje przedawnienie? Jak ustalić, kiedy przedawni się opłata w przypadku zajęcia rachunku bankowego czy wynagrodzenia? To referat dla Ciebie. Znajdziesz tu praktyczne przykłady i odpowiedzi na pytania.

czytaj całość »
Nietypowy wynik w podatku od środków transportowych 8
Nietypowy wynik w podatku od środków transportowych

Krótki referat o rozwiązaniach odbiegających od klasycznych reguł w podatku od środków transportowych. Czy możliwe są trzy terminy płatności podatku? Jak data ponownego dopuszczenia pojazdu do ruchu wpływa na obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych? Przedstawionym rozwiązaniom towarzyszy przepis prawa ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz praktyczny przykład. Można podzielić się własnym rozwiązaniem. Zapraszam!

czytaj całość »
Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl